Форма входу

Наше опитування

Чи вплинула світова економічна криза на Ваш бізнес?
Всього відповідей: 36
Понеділок, 22.04.2019, 13:29
Вітаю Вас Гість | RSS
ТзОВ "ДеГа"
Головна | Реєстрація | Вхід
Ільми – взірець краси і міцності - Форум


[ Нові повідомлення · Учасники · Правила форуму · Пошук · RSS ]
  • Сторінка 1 з 1
  • 1
Форум » Наш Форум » Деревообробка » Ільми – взірець краси і міцності
Ільми – взірець краси і міцності
degaДата: Субота, 15.11.2008, 19:50 | Повідомлення # 1
Admin
Група: Адміністратори
Повідомлень: 9
Репутація: 0
Статус: Offline

Родина ільмових (Ulmaceae) відома, чисельна, добре вивчена і водночас, загадкова. Вона охоплює 150 видів (15 родів), розповсюджена на обох півкулях нашої планети.

Найбільш цікаві для фахівців (лісівників та деревообробників) два види, на яких ми зупинимося, – це ільм гірський (U. montana; U. glabra; U. scabra) і каркас західний (Celtisoccidentalis), – чудове декоративне дерево з винятково міцною деревиною, за що й дістало назву „залізне дерево”.

Ільм гірський, або в’яз шерехатий, дико росте по всій Європі – від Балкан до Уралу. Трапляється в Скандинавії, досить розповсюджений на Кавказі та в Середній Азії. В’язові, або ільмові, ліси добре відомі в східній частині Північної Америки. Багато їх і в країнах СНД – майже 500 тис. га, в складі яких переважають ільми гірський, гладенький, листуватий, корковий, еліптичний, дрібнолистий, лопатевий та інші. В кожному географічному регіоні – свої види. На далекому Сході, Сахаліні, Курилах переважає в’яз дрібнолистий, в Забайкаллі – ільм долинний та лопатевий, в Казахстані – коркові види (берест, карагач). Найбільш продуктивні – багатоярусні різновікові змішані ліси Маньчжурсько-Амурської тайги, де поряд з ільмами ростуть кедри, горіхи, бархат амурський, ялина корейська, а під наметом лісу – виноград, лимонник китайський, актинідія і, навіть, женьшень. Тут збереглося багато рідкісних ендемічних видів, стійких проти інфекційних грибкових захворювань.

В Карпатах ільм гірський, як і явір, – рівноцінні аборигени. Екологія їх добре вивчена. Ільм гірський добре почувається і вирізняється досить високою конкурентоздатністю в змішаних дубово-букових та буково-хвойних лісах, як давній супутник головних лісоутворювачів. Досить довговічний (максимальний вік 500 років), швидкоростучий, досягає висоти 30-40 м, діаметр 80 см, з високо розташованою кроною, від чого набуває стрункої статури та високої категорії якості (в перші 40-60 років).

Тіневитривалий, морозостійкий, середньо вимогливий до ґрунтів, але уникає засолених та перезволожених. Загалом заселяє майже всі категорії лісових земель. Але – це не тільки лісове дерево. Він чудово переносить умови міст та промислових районів. Його декоративними формами (плакучою, пірамідальною, пелехатою, пурпурною, жовто-пістрявою та іншими) можна помилуватися в парках Києва, Львова, Трускавця. Він же – екстремал! – піднімається в Карпатах до висоти 1000-1200 м над рівнем моря, а на Кавказі – до 2200 м.

Мало кому відомий каркас західний, або целтіс, – також родини ільмових (всього каркасів близько 50 видів). Батьківщина – Північна Америка. В своєму ареалі доживає до 500 років. Світлолюбивий ксерофіт. Відносно швидко досягає 40 м висоти. Стійкий проти хвороб. На відміну від решти ільмів, не вражається голландською хворобою (графіозом). Починає плодоносити з 10 років. Плід – куляста їстівна ягода (кістянка). З насіння виробляють масло, що нагадує мигдальне. Молоде листя – поживний корм для тварин. Кора йде на дублення шкір.

Деревина винятково міцна, добре полірується, використовується в столярній справі. В лісовій культурі каркасу, на жаль, майже немає, незважаючи на високу господарчу цінність. Шкода, що промислова база ільмових дуже обмежена, як в Україні, так і в Карпатах, через поодиноке або спорадичне зростання. Суцільні масиви майже відсутні. Колись їх було більше, у давні часи ільм широко використовувався в будівництві підводних споруд (річкові загати, греблі, містки), а також у суднобудівництві. Здавна відомо, що деревина ільмів у воді довго зберігається, подібно до дуба. Згодом її стали застосовувати і в меблевому виробництві.
Стратифікації ільм не потребує. Коли з’являються сходи, мульчу прибирають (на 7-10-й день). Догляд за посівами – рихлення ґрунту, прополка і поливання до укорінення сходів. Стандартними є сіянці, що досягли 20-50 см висоти, з діаметром кореневої шийки 2-4 мм. Вік – 1-2 роки.
Типи культур – рядові, ланкові, групові. Останній тип розповсюджений на Прикарпатті, з весняною та осінньою посадкою.
Селекційна робота проводиться з ільмом гірським та в’язом дрібнолистим. Відбираються стійкі проти голландської хвороби екотипи, а також форми, що різняться за фенологічними ознаками (ранні чи пізні). Для озеленення доцільно добирати широкий асортимент. Що вирощувати – це вже справа смаку.

За матерілами Всеукраїнської галузевої газети "Деревообробник"
derevo.com.ua

 
Форум » Наш Форум » Деревообробка » Ільми – взірець краси і міцності
  • Сторінка 1 з 1
  • 1
Пошук:


Copyright MyCorp © 2019