В цій статті опубліковано ту частину маркетингового дослідження «Діагностика сектору меблів України», яка стосується забезпечення галузі сировиною. Нагадаємо: дослідження провела київська консалтингова компанія «Бранан» за сприяння проекту «БІЗПРО», що фінансується Агентством міжнародного розвитку США (USAID).
Деревоволокниста плита (ДВП) використовується для виготовлення задніх стінок, а також дна корпусних меблів і шухляд. Українські меблярі використовують переважно вітчизняну ДВП. Водночас в якісних меблях використовуваний декор ДВП повинен відповідати декору корпусу, а цього вітчизняна продукція не завжди може забезпечити.
Пінополіуретан (ППУ) (поролон) широко застосовується в меблевому секторі для виробництва м'яких меблів, офісних стільців і крісел, сидінь для різних видів транспорту, матраців. ППУ виробляють у вигляді блоків (блоковий ППУ) або готових форм (формований ППУ).
Блоковий ППУ, або блоковий поролон, одержують у вигляді блоків, які потім розрізають на деталі необхідних розмірів. Існує два основні способи виробництва блокового поролону – ящиковий спосіб і спосіб "безперервного спінювання".
Ящиковий спосіб: у прямокутну форму заливається піна; застигаючи, вона утворює блок кубічної форми. Це застаріла технологія. Основний недолік - неоднорідність поролонової маси. Ящиковим способом одержують ППУ стандартної і нижче стандартної жорсткості. Високоякісний ППУ ящичним способом не виробляють. Зате ППУ, отриманий ящичним способом, відносно дешевий. Широко застосовується в Україні для виробництва недорогих м'яких меблів.
Спосіб „безперервного спінювання”: сформована піна рухається по конвеєру, в результаті одержують ППУ у вигляді блоків різної довжини (до 60 м). ППУ, отриманий у такий спосіб, має більш стабільну якість, оскільки пускові процеси при запуску конвеєра впливають тільки на перші 1,5-2 м безперервного блоку.
Формований ППУ (формований поролон). Піна заливається в прес-форми заданої конфігурації. В результаті одержують готові вироби. Такий ППУ має неоднорідну структуру (він більш щільний біля поверхні) і високу щільність (понад 40 кг/м3). Вартість формованого ППУ є вищою через високу собівартість виготовлення прес-форм. Використовують формований ППУ для виготовлення дорогих меблів, а також сидінь для автомобілів, літаків та ін.
Марку поролону визначають дві основні характеристики: щільність (умовна щільність) і жорсткість.
Щільність – величина, що показує вміст поролону в одиниці об'єму. Від щільності залежить довговічність поролону: чим вища щільність, тим поролон довговічніший.
Жорсткість – фізична величина, що характеризує силу опору поролону стисненню. Жорсткість і щільність – не пов'язані між собою показники.
В маркуванні поролону присутні обидві величини. Наприклад, марка поролону ST 2534 означає: поролон стандартний (марка ST), щільністю 25 кг/м3 і жорсткістю 34 кПа.
Продовження статті ви можете прочитати в прикріпленому файлі Microsoft Word (395 kb)
За матерілами Всеукраїнської галузевої газети "Деревообробник"
derevo.com.ua